Yayınlanma:


Bitcoin nedir? Kimler bitcoin kullanır?


Bitcoin nedir? Kimler bitcoin kullanır?

Bitcoin, elektronik ortamda bikaç dahi tarafından yaratılmış ve elektronik ortamda işlenebilen dijital bir para birimidir.
Merkezsel bir yapısı olmadığından dolayı kurum,kuruluş veya kişinin kontrolü altında olmamakla birlikte Dolar Euro ve Türk Lirası gibi banknot şeklinde basılan bir para birimi değildir.Matematiksel işlemleri yapabilen bilgisayar donanım ve yazılımlarıyla insanlar ve şirketler tarafından madencilik le kazanılmaktadır.

Bitcoin , çözülemeyen yani kripto olarakda bilinir.

Bitcoin’in diğer birimlerden farkı.
Bitcoin, web ortamında alışveriş yapabilmek için olanak sağlar. Bu bağlamda değeri Türk Lirası Dolar ve Euro gibi her zaman kullanılabildiği ve ulaşılabildiği için niteliklendirebiliriz Bitcoin’i. Tek farkı takip edilemez olması yani bir merkezi yok . Bir şehrin merkezini düşünün , yaşadığım şehri göz önünde bulundurayım . Bursa’nın göbeği pek çok ortak buluşma noktası Kent Meydanı’dır. Ama bitcoinde böyle bir merkez olması söz konusu bile değil. Yani bir merkezi yok . Bağlı olduğu bir şirket yok. Tamamen yazılımsal ve donanım desteğiyle üretilmektedir. Kimse bu paranın varlığına karışamaz .

Bitcoin’i kim ortaya çıkarttı ?

Satoshi Nakamoto isminde Çinli bir yazılım mühendisi , elektronik ödeme sistemine dayalı matematiksel kanıtlı Bitcoin fikrini benimsemiştir. Buradaki düşünce , hiç bir merkeze şirkete ve kullanıcıya bağlı olmamaktır. Çok düşük bir ücretle anında internet ortamında aktarılabilmektedir .

Kim Basıyor ?
Kimse. Kimse demişken basmak isteyen de basıyor arkadaşlar ona da değinicez . Bu para biriminin kimseye bir bağımlılığı olmadığından dolayı matematiksel kanıta dayalı olarak bilgisayar yardımıyla güçlü ekran kartlarıyla madencilik yani mining olayıyla basılmaktadır. Yani ben şu kadar bitcoin basıcam diyemezsiniz , Temeli bir para birimine dayanmaz matematikseldir.

Sınırsız bitcoin üretebilir miyiz ?

Tabikide hayır. Bitcoin yapısına göre çalışmasına olanak sağlayan veri yapısı gereği madencilik dediğimiz kavramla üretilmektedir. 21 Milyon tane bitcoin üretilebilir durumda suanda.

Bitcoin’in kısaca özellikleri

Kolay kurulumu anonimliği ve şeffaf yapısıyla çok idealdir . Geri ödemesizdir asla gönderilen kullanıcı geri göndermediği takdirde size geri gelmez. Hızlıdır bitcoin ağında onaylandığı gibi karşı tarafa geçer . Çok cüzi işlem ücretleri vardır